Sve o mačkama i psima
Da bi mogla/mogao sudjelovati na forumu moraš se registrirati ili u logati!!
Sve o mačkama i psima
Da bi mogla/mogao sudjelovati na forumu moraš se registrirati ili u logati!!
Sve o mačkama i psima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o mačkama i psima

Sve o vašim mačkama i psima. Registrirajte se!
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortalPortal  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Kako psi razmišljaju!

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Invisible Kid
Sfinks mačka
Invisible Kid


Female Broj postova : 2203
Age : 29
Kucni ljubimac : Mrvica, Flora, Little
Najdraza zivotinja : Sve
Ime : Dora
Registration date : 22.08.2008

Kako psi razmišljaju! Empty
PostajNaslov: Kako psi razmišljaju!   Kako psi razmišljaju! Emptyuto pro 23, 2008 7:31 am

KAKO PSI RAZMIŠLJAJU


Kako razumjeti neverbalno razmišljanje


Svi ponekad razmišljamo što naš pas misli. Ako razmišljamo na glas, npr kad se bliži vrijeme obroka i pas s isčekivanjem gleda u nas, možemo reći nešto kao: ''Kladim se da misli: Kad će više moj ručak?'', vrlo vjerojatno, ne pomišlja : ''Kad će ručak biti gotov?'' . Puno je vjerovatnije da zamišlja (ili oslikava u svom umu) riječi i pokrete koje govorite i radite prije nego mu poslužite obrok, nešto kao: ''Želiš li jesti?''.
Svojim mahanjem repom i molećljivim pogledom oboružani su da kažete upravo to.

Nemogućnost da kreiraju misli u govorni jezik ne čini pse neinteligentnima.
Čak ljudi ne misle aktivno na govornom jeziku ukoliko ga aktivno ne govore.
Za pse, granica učenja jezika je značenje zvukova određenih riječi. Srećom, psi brzo uče zvukove koji su njima važni.
Imajući to na umu, kad nas pas podbada da mu serviramo hranu, budimo mudri pa odbacimo ideje o kreiranju i promišljanju cijele rečenice, te ih zamijenimo neverbalnim konceptom mentalnih slika.


Dokazi o slikovitom prikazu


Neka vrlo uvjerljiva istraživanja sugeriraju da psi misle kroz osjetilne dojmove: vizualne, zvučne ili mirisne ''slike''.
To ne znači da oni sjede i u miru doživljavaju ''filmove'' u svojim umovima. Ipak, moguće je da oni dijele našu sposobnost da stvorimo i doživimo zamišljene određene slike, mirise i zvukove.

Znanstveni dokazi ove ideje dolaze iz Rusije, a objavljeni su u SAD 1973.godine. Znanstvenik VS Rusinov proučavao je elektrofiziologiju mozga. Istražaivanja je radio na psima. Svaki dan tokom jednog tjedna snimao je uzorke njihovih moždanih valova. Jednog je vikenda, slučajno, Rusinov doveo grupu posjetitelja u laboratorij i upalio EEG aparat. Pas, koji je inače bio na rasporedu za testiranje tokom tjedna u to vrijeme, počeo je odašiljati gotovo iste moždane valove kao i tokom tjedna na redovnim testiranjima. Kad je vrijeme testiranja prošlo, moždani valovi psa ubrzo su se vratili u normalnu ''mirnu'' formu. Ako usporedimo ovo s ljudskim iskustvima u sličnim studijama, psi su testiranje očito doživljavali mentalno.
Kasnije, poljski znanstvenik Jerzi Konorski, naučio je pse da sline i očekuju hranu u zdjelama svaki put kada svjetlo zatreperi. To je činio svakih par minuta. Nakon nekoliko pokusa, psi su počeli sliniti i pogledavati u zdjele kao da je hrana zaista tamo, čak i kada svjetlo ne bi zatreperilo. Konorski je posumnjao da psi haluciniraju na stimulans (svjetlo) te nagradu za slinjenje (hranu).
Jedno je sigurno: nešto se događalo u psećim umovima što ih je natjeralo da tako reagiraju.
Gotovo svi imamo mentalne predođbe. Često, čak i pomisao na voljenu osobu stvara sliku te osobe. To se odnosi i na zvukove. Ako pomislimo na omiljenu melodiju, često ju možemo i ćuti. To su pozitivne slike. One su emocionalno ugodne. S druge strane, sjećanje na neugodno iskustvo ne stvara samo sliku, već stvori i osjećaj nelagode. To je primjer negativnih, emocionalno neugodnih slika.

Tako je i sa psima. Kada kasnimo kući ili ako im previše falimo jer smo ih razmazili pažnjom i maženjem, svaki put kad oni to hoće, oni se jako brinu ''u slikama''.Naime psi se mogu jako dobro prisjetiti slika nas i naših aktivnosti, kao što su namještanje jastuka na fotelji, spremanje muzičkih CD-a,listanje časopisa, obuvanja cipela prije odlaska, odmaranja u omiljenoj fotelji, itd. Kao rezultat toga, često se bave aktivnostima koje uključuju te slike: jastuci razbacani po podu, CD-i i časopisi razbacani i izgriženi, cipele izvađene iz ormara... Ako ne mogu imati nas, pokušat će interaktivno djelovati tim stvarima koje simboliziraju nas.

Ako psi uistinu spreme i prisjećaju se slika nas, drugih stvari i doživljaja, to znači da mi to možemo upotrijebiti u obostranu korist.
Ali pošto mnogi vlasnici ne razumiju kako psi razmišljaju, to je korijen mnogih problema u ponašanju. Psi primaju i pamte konfliktne slike vlasnika i mnoge važne događaje.


Štene u dilemi

Zamislite novo štene čiji vlasnici dođu kući u uobičajeno vrijeme i uključe se u pomahnitalu veselu ceremoniju dobrodošlice. Ta se slika brzo ukorijeni, te štene počinje očekivati taj doživljaj. Međutim, kao što se događa u svakom domaćinstvu, jednog dana vlasnik kasni.Tad štene počne doživljavati ''slike'' svog vlasnika što kasni...postaje nemiran i razdražljiv. Bujna energija, spremna za dobrodošlicu, traži da se ispolji, i adrenalin počinje kolati.
Što se tad to događa u umu šteneta? Vjerojatno, zamišlja da čuje korake, možda čak i vidi da se vrata otvaraju...to se zapravo ne događa. Ali bi trebalo. Tu se očituje konflikt između onoga što štene želi i očekuje i onoga što se uistinu događa. Konflikt stvara frustraciju. Frustracija stvara tjeskobu, koja pokreće čak veću najezdu adrenalina. Štene traži nešto stvarno da zadovolji želju da ''osjeti'' vlasnika...časopis, knjigu koju je vidio da je vlasnik nedavno čitao. Još je bogata mirisom vlasnika. Ako ne može imati njega, može barem imati izvoran miris ili okus. I zato njuška, liže, pa čak i pojede djelove predmeta. Naravno, to ne zamjenjuje vlasnika u potpunosti, pa niti štenetova želja nije u potpunosti zadovoljena.
Napokon dolazi vlasnik, štene nevino započinje svoj veseli, poluhisteričan ritual. Vlasnik se uključuje, ali primjeti uništen časopis ili knjigu. Što je to? Naravno, nepromišljeno, vlasnik ljuto zgrabi štene i pokazuje mu uništene stvari, grdi ga, pljusne po gubici ili stražnjici, ili čak oboje.
Pseći jednostavni um je prikovan za vlasnika. Štene cvili, prevrće se, pokušava pobjeći. Kazna je izvršena, vlasnik ljuto skuplja ostatke uništenog predmeta i baca ih u smeće.


Psihička trauma


Kao rezultat javlja se totalno zbunjeno štene s proturječnim skupom slika svog vlasnika. Ova vrsta šoka nervnog sustava se naziva Psihička trauma, kako kod životinja tako i kod ljudi. Konflikt je usađen između pozitivne i negativne strane vlasnika. To stvara frustraciju i tjeskobu o dolascima, rast uz stroge mjere ako se scena ponovi všie puta. (Zanimljivo je da u mnogim slučajevima, vlasnik kaže kako je štene bilo poslušno nekoliko dana nakon prve kazne. To se može usporediti s ljudskim osjećajem obuzdavanja u kojem je sjećanje na traumatsko iskustvo potisnuto, stvarajući oblik ''povratne amnezije''.) Čak i kad se to dogodi, kažnjavanje nije pridruženo samom činu griješenja, štene traži drugi predmet, možda cipelu vlasnika, i ciklus se ponavlja dok cijeli odnos vlasnika i psa nije zaražen emocionalnom neravnotežom. Miješani osjećaji izjedaju pozitivne kvalitete njihovog odnosa. Negativni emocionalni utisci mogu početi dominirati njime.
Na ovom nivou, mnogi vlasnici zaključe da kazna mžda nije bila dovoljno oštra. Zato korekcija nje bila stalna. I zato ju pojačavaju. Odnos slabi kako vrijeme prolazi. Dovoljno ovakvih serija negativnih efekata i vlasnik je spreman na drastične mjere. Pas, sada vrlo osjetljiv na promjene raspoloženja vlasnika, osjeća da nešto ne valja. To se očituje u novim problemima, poput poniznog mokrenja kad vlasnik uđe u kuću ili priđe psu u nekim drugim situacijama.
Mnogi ljubimci se ponašaju nesigurno, traže više pažnje kad je vlasnik u kući, stoga im čak više nedostaje kad ode. Nesmotren vlasnik, koji je mislio da mu se pas ''osvećuje'' za ostavljanje samoga, počinje smatrati to nepopravljivim.


Pomoć

Tada se često zatraži pomoć. Kupi s knjiga, konzultira se veterinara, uzgajivača, pet-shop, trenera... Ako ima sreće, vlasnik dobije izvoran uvid u odnos pas-vlasnik i pseće ponašnje. Ali, mnogo vjerojatnije, naći će tradicionalne brze ispravke, te psa staviti u bezosjećajne programe, drogirati ljekovima protiv depresije, držati ga zatvorenog u kavezu po cijele dane i sl. Budući da niti jedan od ovih pristupa ne riješava uzrok, odnos sa vlasnikom te okolinom, uspjeh je rijedak. Većina ovih prvotno neprocjenjivih ljubimaca osjeća se odbačeno... ostavljeni u lokalnom prihvatilištu, gdje su izgledi 3:2 da će ih snaći ''posljednje rješnje''. Ali stvari ne moraju biti tako strašne, ako vlasnici nauče kako ''psi misle''.


Primjena ''Pozitivne slike''u rješavanju Sepearacijske tjeskobe


Za pse koji se loše ponašaju kada su ostavljeni sami kaže se da pate od Separacijske tjeskobe. Pojam je jasna zvučna fraza, zvuči profesionalno. Nevolja je što ne prenosi mnogo upotrebljivih informacija, ali značilo bi: ''osjećaj zabrinutosti pri ostavljanju u samoći ili odvojenosti od određene osobe ili osoba''.


Program


Psi koji su uznemireni kad su ostavljeni sami obično uživaju vlasnikovu pažnju i maženja kad god to zahtjevaju kad su vlasnici kod kuće.
Za primjenu slikovnog koncepta na ovoj odnos, možemo reći da se pas vidi kao vođa svom vlasniku. Kada se želi pomaziti, lagano se gura ili na drugi način stimulira vlasnika i vlasnik odgovara na to. Pas želi van, cvili pored vrata ili vlasnika, i vrata se otvore. Bliži se vrijeme obroka, pas cvili i šepuri se, i obrok je poslužen. Kad vlasnik ide iz jedne u drugu prostoriju, pas je ispred njega, ili iza. Ovo je stvarnost njihova odnosa, barem za psa. Ali, kad vlasnik ode, protiv želje psa, ljubimac je predvidljivo uznemiren, te problem u ponašanju postaje očit.
To može uključivati i lajanje, griženje, prepredenost, samoosakaćivanje, nekontrolirano mokrenje i sl.
Problem vodstva se može okrenuti prezentiranjem drukčije realnosti psu, u kojoj je pas ugodno, ali čvrsto i uporno učen da izvodi određene jednostavne radnje, kao što su ''sjedni'' svaki put kad pokuša privući pažnju, ili kada vlasnik želi pružiti pažnju psu. Svaki ''sjedni'' ili bilo koja druga komanda koja se upotrebljava, mora biti pohvaljena sa 3-5 sekundi maženja, tada se pas veselo pušta uz ''OK'' ili ''slobodan''.
Ako jako dominantan pas odbija poslušnost, a kod mnogih je to slučaj, kad vlasnici shvate da je njihov odnos obratan, jednostavno ignoriraju situaciju, okrenu se i nađu neku drugu aktivnost, ignorirajući psa.
U šetnji po kući, kad pas ide naprijed, jednostavno se treba okrenuti i otići u drugom smjeru. To se mora ponavljati sve dok pas strpljivo ide iza, ili još bolje, niti ne prati.


Slike ''hiper-osjetljivosti''


Mnogi psi ostavljeni sami postaju jako emocionalni kad im se vlasnici vrate kući, neki čak postanu jako uzbuđeni kad se bliži vrijeme odlaska. Da bi prikrili ove emocionalno vrlo stimulativne slike, sjednite mirno na nekoliko minuta prije odlaska u prostoriji gdje će pas ostati. Ali bez pogledavanja i riječi upućenih psu. Tada se dignite i otiđite bez razgovora i gledanja u psa.
Kod povratka, uđite tiho i ignorirajte psa dok se on u potpunosti ne smiri. Tada ga veselo pozdravite, ali brzo, udaljeni od ulaznih vrata. Ova obuzdana rutina ubrzo zamijeni jako emocionalne mentalne slike odlaska i povratka mirnoćom i spokojstvom.
Ovo je najteži dio za mnoge vlasnike pasa. Po povratku, kuća je u neredu. Jastuci su ižvakani, na ulazu vas dočeka ''kakica'', ili neki drugi problem. Ako imamo na umu da je pas patio od konfliktnih slika pri dolasku, vrlo je važno da nikakve emocije, niti pažnja, nisu usmjereni prema ostacima ''problema'', kao što su prožvakani časopisi, cipele itd.
Umjesto toga, nakon 5 minuta ignoriranja psa, treba ga pozdraviti dalje od mjesta nereda, te ga izvesti van ili u drugu prostoriju i ostaviti ga samog dok se nered ne počisti. Time izbjegavamo stvaranje novih (ili pojavu starih) konfliktnih slika emocionalnih reakcija, ili interakcija, sa ostacima nereda ili obavljenom nuždom.
To se može nazvati ''tajno čišćenje''. Veoma pomaže u programima, od sprečavanja kopanja po vrtu do kućnog odgoja šteneta. Međutim, mora se istaknuti da je nedostatak slike vlasnika i nereda, mnogo učinkovitiji u učenju nego sama slika.


Velika slika


Eto, psi misle u slikama i mi možemo kreirati i mijenjati njihovo ponašanje na sto načina ako mislimo kao i oni. Na primjer, s negativne strane, namještena situacija gdje automobil glasno koči da se zaustavi, trubi, baš u trenutku kad pas kreće prema cesti, tada ga pohvalimo za uzmicanje, važna je vježba i negativnim slikama. Međutim, to se mora ponavljati sve dok pas ne počne izbjegavati cestu i kada na njoj nema automobila.
Učenjem ''paničnih'' komandi na poziv, potrebno je da pseće ime slijedi naredba, zvučna slika koja je posebna, da pas dođe kad je to apsolutno neophodno, i pohvalne riječi ili zvučni ritam koji je poseban za tu komandu, uz brzo pljeskanje rukama dok pas zauzima šćućuren položaj. Usklađeno s tim, pozitivne slike mogu stvoriti psa koji će pouzdano reagirati na naredbu i doći po pohvalu. Vrlo je važno naučiti psa da reagira i kada ga ne vidimo.

Eto nadm se da će te se moći naći u svemu ovome i pokušati neke stvari primjeniti kako bi lakše razumjeli i shvatili svoje pse.

(izvori: AAAS Science News, The Imitative Mind – Development, Evolution, and Brain Bases, Word Learning in a Domestic Dog: Evidence for "Fast Mapping," by J. Kaminski, J. Call and Julia Fischer, Science, June 8, 2004)
[Vrh] Go down
Rebeka
Admin
Admin
Rebeka


Female Broj postova : 1122
Kucni ljubimac : Mačka i pas
Najdraza zivotinja : Sve divlje mačke
Ime : Rebeka
Registration date : 10.08.2008

Kako psi razmišljaju! Empty
PostajNaslov: Re: Kako psi razmišljaju!   Kako psi razmišljaju! Emptyuto pro 23, 2008 9:00 am

Ovaj post mi se jako sviđa...
Jako je poućan!
Cool
[Vrh] Go down
https://macke.forumhr.com
Invisible Kid
Sfinks mačka
Invisible Kid


Female Broj postova : 2203
Age : 29
Kucni ljubimac : Mrvica, Flora, Little
Najdraza zivotinja : Sve
Ime : Dora
Registration date : 22.08.2008

Kako psi razmišljaju! Empty
PostajNaslov: Re: Kako psi razmišljaju!   Kako psi razmišljaju! Emptyuto pro 23, 2008 11:55 am

Možda je malo dugačak, ali ne može se sve to sročiti u tri rečenice, jel tak?!
[Vrh] Go down
Rebeka
Admin
Admin
Rebeka


Female Broj postova : 1122
Kucni ljubimac : Mačka i pas
Najdraza zivotinja : Sve divlje mačke
Ime : Rebeka
Registration date : 10.08.2008

Kako psi razmišljaju! Empty
PostajNaslov: Re: Kako psi razmišljaju!   Kako psi razmišljaju! Emptyuto pro 23, 2008 1:07 pm

Da!! :srceko:
[Vrh] Go down
https://macke.forumhr.com
Sponsored content





Kako psi razmišljaju! Empty
PostajNaslov: Re: Kako psi razmišljaju!   Kako psi razmišljaju! Empty

[Vrh] Go down
 
Kako psi razmišljaju!
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kako izmjeniti avatar?
» Kako se radi anketa
» Pogledaj kako sjaji!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Sve o mačkama i psima :: Naši Psi :: Ponašanje pasa-
Forum(o)Bir: